PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu da 'elektrikli oto' açılımı


rıhtım
25-03-2010, 23:44 PM
Elektrikli araç üretimi ve vergilendirilmesi konusunda çalışma yürüten Sanayi Bakanı Ergün, otomotivcileri Ankara'ya çağırdı.


([Only Registered Users Can See Links])
Türkiye'de elektrikli araç üretimi ve elektrikli araçların vergilendirilmesine yönelik çalışma yürüten Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye'nin elektrikli araç yol haritasını otomotivcilerle paylaşmaya hazırlanıyor.

Sanayi Bakanlığı, otomotiv sektörünün temsilcileriyle Ankara'da bir araya gelecek. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün katılması beklenen toplantıya, Tofaş, Oyak Renault, Mercedes-Benz Türkiye ve Ford Otosan davet edildi. Bakanlık, sektörün çatı örgütlerinden sadece Taşıt Araçları Yan Sanayi Derneği'ni (TAYSAD) toplantıya çağırdı. Otomotiv Sanayicileri Derneği'nin (OSD) 36'ncı Genel Kurulu'nda elektrikli araçlar konusunda yürütülen çalışmaları anlatan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün konuşmasının ardından görüştüğümüz TAYSAD Başkanı Celal Kaya, Ankara'daki toplantıda Türkiye'nin elektrikli araçlar konusundaki yol haritasının belirlenmesini beklediklerini açıkladı.

AR-GE'YE DESTEK VERECEK

Nihat Ergün, geçen hafta sonu OSD Genel Kurulu'ndaki konuşmasında elektrikli araçlar konusunda yapılan çalışmaların son aşamaya geldiği mesajını verdi. Elektrikli araçların Türkiye'de yaygın kullanımı ve üretilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi. Ergün, "Şarj istasyonları, motor hacmi olmayan bu araçları nasıl vergilendireceğimize dair çalışmalar yapıyoruz. Bu düzenlemeleri kısa sürede hayata geçireceğiz. Türkiye'de elektrikli araç yatırımlarına ve Ar-Ge çalışmalarına da ciddi teşvikler vereceğiz" diye konuştu.

Şarj istasyonları teşvik edilecek

BAKANLIK, şarj istasyonlarıyla ilgili bir çalışma yapıyor. Bu konuda yatırım yapacak olan girişimciler teşvik edilecek. Akaryakıt bayileri, yerel yönetimler ve elektrik dağıtım firmalarının işbirliği yapması sağlanacak.