PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Japonya otomotive deprem desteği verdi Türkiye’de Subaru hedefi 3’te 1 düştü


nihatkaraca57
22-07-2012, 12:54 PM
[Only Registered Users Can See Links]

Hem Japon ‘Yen’inin yüksekliği hem de Japon hükümetinin 2011 yılı başında meydana gelen deprem ve tsunami’nin ardından zor günler yaşayan otomotiv sanayini desteklemek için 2012 yılı başında başlattığı teşvik programı Türkiye’de Subaru’yu vurdu.

[Only Registered Users Can See Links]
Subaru Türkiye Genel Müdürü Toros Kardaş, Japonya’da 2011 yılında yüzde 30’dan fazla düşen otomotiv satışlarının 2012’de önemli teşviklerle birlikte artışa geçtiğini belirterek, ilk 3 ayda otomotiv üretiminin 1 milyon 905 binden 2 milyon 774 bine adede yükseldiğini söyledi.

Yen aşırı değer kazandı
Japon hükümetinin bir taraftan 13 yaşın üzeri araçlar için hurda indirimini başlattığını diğer taraftan çevreci araçlara yönelik teşvikleri yeniden devreye soktuğunu hatırlatan Kardaş şöyle konuştu: “Bununla da yetinmeyen hükümet, motorlu taşıtlar vergisini de tüm araçlarda yaş farkı olmaksızın aynı seviyeye indirdi. Bu teşviklerle birlikte iç pazardaki satışlar ciddi ölçüde arttı. Ama bu yüzden Avrupa’ya ve bize istenildiği kadar araç veremiyorlar. Bunun üstüne Japon Yen’inin, dolar ve Euro’ya karşı aşırı değerli olması nedeniyle fiyatlar da rakiplere göre oldukça yüksek kaldı.”

XV hedefi 750’ye indi
Bu yılın başında piyasa sundukları ve vergi avantajı bulunan kompakt SUV modelleri XV ile hedefi yükselttiklerini hatırlatan Kardaş, “Sınıfında simetrik sürekli dört çeker özelliği, 1.6 litre motoru ve CVT otomatik şanzımanı birlikte sunan tek model olan XV’den 2012 yılında 2 bine yakın satmayı hedefliyorduk. Ancak istediğimiz sayıda araç alamamak ve yüksek yen nedeniyle hedefi 750 adede çekmek zorunda kaldık” dedi.

200 adet zor satardık
İlk 5 ayda 120 XV sattıklarını yıl sonuna kadar 750’si XV olmak üzere toplam 900 adetlik bir satış hedefine gerilediklerini Kardaş, buna rağmen yüzde 10 büyüyeceklerini belirtti. Kardaş, “Ama 1.6 litre üstü motorların ÖTV’sinin artması nedeniyle elimizde eğer Subaru XV olmasıydı 2012’de 200 adet araç zor satardık” diye konuştu.

Türkiye’ye 5 tane gelecek
TOROS Kardaş, yeni spor model BRZ için, “Kasım ayında satışa sunacağımız araçtan bu yıl yanlızca 5 tane getirebileceğiz. Fiyatı 110 bin TL civarında” dedi. BRZ’yi test etme şansı buldum. Subaru’nun imzası haline gelen karşılıklı yatay 2.0 litrelik atmosferik Subaru Boxer motor teknolojisiyle can bulan BRZ, 2.0 Litrelik direkt enjeksiyonlu atmosferik motora sahip. 200 beygirlik güç üreten motorun maksimum torku ise 204 Nm.