PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Balonlar hakkında bilmek istedikleriniz


mustafat
19-08-2011, 14:36 PM
BALONCULUK
Balon 1783 yılında Fransa’da Josep ve Montgolfier kardeşler tarafından icat edilmiştir. İlk yıllarda Sıcak hava balonlarında yakıt olarak ıslak saman ve odun kullanılırken günümüzde sıvı propan kullanılmaktadır. Balon uçuşları için en uygun zaman günün ilk ve son saatleridir. Bu saatlerde rüzgar daha az ve stabil olmaktadır.Rüzgarın yaklaşık 12 km/h aştığı havalarda balonun şişirilmesi ve boşaltılması zor olduğundan uçuş yapılamamaktadır. Balon uçuşları yer seviyesi ile 4000m yüksekliği arasında yapılabilirken en uygun seyir yüksekliği 150 ile 500m arasındadır.

Balonda uçuş sırasında cihaz olarak irtifayı gösteren altimetre, tırmanma açısını gösteren variometre, balonun iç sıcaklığını gösteren pyrometre ve yer ekibiyle iletişimi sağlamak için telsiz bulunur. İçi sıcak havayla dolu olan balonda yolculuk yapan yolcular rüzgarı ve hava akımlarını fazla hissetmemeleri ve uçuşlarda olumsuz etkilere maruz kalmamaları balon uçuşlarını zevkli hale getirmektedir.

Balonla uçuş tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yapılmaktadır. Uçuş eğitimleri T.H.K tarafından verilirken özellikle turistlik yörelerde havacılık kulüpleri tarafından ticari uçuşlar düzenlenmektedir.

BALON UÇUŞU
Sıcak hava balonuyla uçuş, diğer her türlü uçuştan çok farklıdır, çünkü hiçbir hareket hissetmezsiniz. 500 metrelere ulaşan yüksekliklerde yaptığımız uçuş esnasında insanın hissettiği şey huzur ve sükûnettir. Aşağıdaki yeryüzü yavaşça sizden uzaklaşır ve döner. Kalkıştan hemen sonra ağaç tepelerini adeta yalayarak harikulade Kapadokya manzarasının üzerinde zahmetsizce uçarken kendinizi çok rahat hissedersiniz. Çevreyle tam bir ahenk içerisinde, muhteşem arazinin üzerinde hafifçe süzülmek sanki bir rüya gibidir.

Kapadokya'nın derin ve yeşil vadileri balonlarımızın benzersiz ve unutulmaz uçuşlar yapması için adeta mükemmel bir oyun bahçesi oluşturur. Hafif rüzgarlar bizi balondan başka hiçbir araçla gidilemeyecek yerlere götürür. Sonuçta balonla uçmak gerçekten çok eğlenceli bir iştir. O kadar ki, sezon ortasında bazen uçarken ağaçlardan kayısı bile topladığımız olur.

SICAK HAVA BALONU TEMELLERİ

Balon nasıl uçar?

Balonlar yerçekimi ve sıcaklık transferinin temel prensipleri sayesinde uçarlar. Balonun içindeki hava ısındıkça balon yükselir. Balonun içindeki hava soğudukça balon alçalır. Balonu uçurmak için önce güçlü bir vantilatörle şişirilir, sonra da bu hava ısıtılır.

Sıcak hava balonunun ana parçaları nelerdir?
Sıcak hava balonu üç ana parçadan oluşur, balonun kendisi (kubbe), burner (yakma birimi) ve sepet. Sepet yolcuları taşımak içindir. Genellikle sazdan yapılan ve çelik tellerle güçlendirilmiş olan sepetler yolcuları koruduğu gibi hafif ve esnek olurlar. Burner yolcuların başlarının üstünde yer alır ve balonun içindeki havayı ısıtmak için oldukça güçlü bir alev çıkarır. Balonun içindeki hava ısınınca, balon yükselir. Alçalmak için pilot balonun içindeki havanın soğumasına izin verir ve balon çevredeki havadan daha ağır olur. Pilot, balonun içindeki havanın sıcaklığını değiştirmek suretiyle balonun yükselip alçalmasını tamamen kendi kontrolü altında tutar.

Kubbe (Balon) neden yapılmıştır?
Yırtılmaz naylon en yaygın şekilde kullanılan maddedir, ama polyester gibi başka maddeler de kullanılır. Balonun alt kısmındaki açık kısım (ağız) Nomex gibi ateşe dayanıklı bir maddeden yapılmıştır. Bu itfaiyecilerin kullandığı giysilerin kumaşına benzer bir maddedir.

Sepet neden yapılmıştır?
Örgü saz kullanılır çünkü hafiftir, esnektir ve kolayca tamir edilebilir.

Bütün sıcak hava balonları aynı mıdır?
Tüm sıcak hava balonları bir burner sistemi, bir sepet ve bir kubbeden oluşur. Aradaki farklar balonun büyüklüğü ve şekli, söndürme sistemi, sepetin biçimi, ve burnerlerin sayısı, tasarımı ve şeklidir.

Yapılan bakıma bağlı olarak bir balonun ömrü 500 uçuş saati ve biraz fazlasıdır. Ama sepetin ömrü bundan çok daha uzundur ve iyi bir bakımla binlerce saat dayanabilir.

Balon yönlendirilebilir mi?
Balonun yönünü rüzgar belirler. Pilot balonun yönünü kısıtlı bir şekilde kontrol edebilir. Bunun için yükselip alçalarak değişik irtifalarda, değişik yönlerde ve hızlarda esen rüzgarları kullanır.

Balonla uçuş ne kadar sürüyor?
Uçuşun kendisi bir buçuk saat kadar sürüyor.

Balonlar ne tür yakıt kullanırlar?
Bizim balonlarımız, paslanmaz çelik tüplerde 120 – 200 kiloluk propan gazı taşırlar. Bir uçu sırasında sepetteki yakıtın yaklaşık %75'ini kullanırız.

GÜVENLİK VE İNİŞ

Balon ne kadar güvenlidir?

Sıcak hava balonu, uçmanın en güvenli yollarından biridir. Ciddi kazalar son derecede ender olur.

Balonlar ne kadar yükseğe çıkar?
Biz alçak irtifalarda uçmayı tercih ediyoruz çünkü en güze ve zevkli uçuş böyle oluyor. Alçak irtifada uçarken insanları, hayvanları ve manzarayı yakından izleyebiliyorsunuz. Ama uçuş esnasında istersek bazen 750 metre kadar yükseklere de çıkabiliriz.

Burner (Yakma birimi) sönerse ne olur?
Eğer burner sönecek olursa, öncelikle yeniden yakarız. Ayrıca, zaten balonlarda daima yedek bir burner bulundurmaktayız. Burner olmasa bile balon yere en fazla bir paraşütün ineceği hızla iner.

Balona bir kuş çarparsa ne olur?
Balonlar o kadar büyüktür ki, kuşlar genellikle yoldan kaçarlar. Balonun kumaşı göründüğünden çok daha sağlam bir maddeden yapılmıştır ve şayet bir kuş çarpacak olsa bile ancak çarptığı hızla geri seker. Balon imalatçıları balonları pek çok testten geçirmişlerdir ve bir balon üzerinde kocaman bir delik bile olsa uçmaya devam edebilir.

Balonu şişirmek ve söndürmek ne kadar sürüyor?
İyi bir yer ekibi, balonu on beş dakika içinde şişirip kaldırabilir. Uçuştan sonra balonu söndürüp paketlemek de yaklaşık aynı süreyi alır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Nerede uçacağız?
Önce değişik irtifalardaki hakim rüzgarları inceliyoruz ve bize mümkün olan en iyi uçuş güzergahını sağlayacak bir kalkış noktası tespit ediyoruz. Pilot, arzu edilen yönde esen hava akımlarını yakalamak için yükselir ve alçalır. Balonlar sadece rüzgarla hareket ederler ama tecrübeli pilotlarımız balonu uçuş boyunca öyle ustalıkla yönlendirirler ki, sanki balonun dümeni varmış gibi bir hisse kapılırsınız.

Uçuş esnasında neler hissederiz?
Havalandıktan sonra hava akımlarıyla birlikte hareket edildiği için herhangi bir sarsıntı veya rüzgar hissetmezsiniz. Sepet, içinde bulunduğu hava kütlesi içinde hareketsiz bir şekilde asılı durur. Uçuş yaptığımız sakin koşullar altında, sepeti sarsacak hiç bir şey yoktur, yani hissettiğiniz hareket, bir asansörde hissettiğinizden bile çok daha azdır. Ağaç tepelerinin üstünden geçerek veya yükseklerde süzülerek uçarken hissedilen şey sadece huzur dolu bir duygudur. Yükseklik korkusu neredeyse hiç yaşanmaz ve şayet yolcularımızın tercihi bu yönde ise, biz de sadece alçaktan uçarız. Bazı yolcular uçuşta hissettiklerini sakin ve romantik olarak tanımlarken bazıları da uçuşu nazik ve huzurlu olarak tanımlamaktadırlar.

Uçuş sırasında yolcular ayakta mı duruyor, yoksa oturuyorlar mı?
Normal olarak yolcular uçuş esnasında sepetin içinde ayakta dururlar, ama oturmak isteyen yolcu olursa onlara bu imkanı sağlarız.

Nereye iniyoruz?
Üzerinde uçuş yaptığımız pek çok tarladan herhangi birine rahatlıkla iniş yapabiliriz. Yer ekibimizin de ulaşabileceği uygun bir iniş alanı bulduğunda, pilotumuz yavaşça inişe geçecektir.

Yağmur yağarsa uçuş olur mu?
Rüzgar şartları sabit olduğu zaman yağmur bir sorun olmaz. Ama şiddetli yağmur bekleniyorsa, o gün için uçuş planı yapmayız çünkü bu durum balonun ağırlığını epey arttırır. Bazen yağmur dengesizlik ve öngörülemeyen rüzgarlar anlamına gelir ki bu durum bizim için daha rahatsız edicidir çünkü balonun hacmi gerçekten de çok büyüktür. Buna karşın bulutlu havalar bazen en mükemmel uçuş şartlarını sağlarlar ama fotoğraf çekmek isteyenler icin bir hayal kırıklığı söz konusu olabilir.

Uçuş Sezonu Ne kadar Sürüyor?
Hava şartlarının güvenilir olmaya başladığı Nisan başında uçmaya başlıyoruz ve Kasım sonuna kadar uçmaya devam ediyoruz. Sonra da kışı geçirmek için Fransa'ya dönüyoruz.

Yaş sınırlaması var mı?
Her yaştan yolcuyu memnuniyetle taşırız ama yolcularımızın çoğu 10 – 80 yaş arasında oluyor.

Ne tür teçhizat kullanıyorsunuz?
Tüm balon teçhizatımız en üst Standardlarda olup İspanya ve İngiltere'de imal edilmiştir. Bu teçhizatı araziye getirip götürmek için gayet sağlam ve modern 4X4 Mercedes destek araçları kullanıyoruz.

Kapadokya'yı nasıl keşfettiniz?
Daha önceleri, uzun yıllar boyunca, Fransa ve Avrupa'da Buddy Bombard'ın meşhur balon serüvenleri için çalışıyorduk. Kendisi bu bölgeye de ilk kez 1990 yılında bir grup getirdi. Lars çevreyi araştırmak için gönderilen pilottu. Bölgeyi ve buradaki uçuş imkânlarını gördükten sonra da bir daha buradan ayrılmak istemedi.

Ne zaman uçuyoruz?
Sabah çok erken saatte uçuyoruz çünkü günün bu vakti, rahat ve dengeli bir uçuş, yumuşak bir iniş ve maksimum kaldırma gücü için sakin ve serin hava şartlarını sağlıyor. Bu vakit, aynı zamanda fotoğraf çekmek için de en uygun vakit. Gün doğumunun muhteşem güzelliği, renkler ve kontrastlar harika oluyor.

Uçuş ne kadar sürüyor?
Normal şartlarda havada 1.5 saat kadar kalıyoruz. Ama bulunduğunuz yerden alınıp turun sonunda geri bırakılana kadar 3 - 4 saat geçiyor. Yani Kapadokya'nın güzelliğinin tadını çıkarmak için günün geri kalanında bol bol vaktiniz var.
[Only Registered Users Can See Links]

[Only Registered Users Can See Links]

[Only Registered Users Can See Links]