PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Xenon Hakkında Bütün Teknik Bilgiler


mustafat
19-08-2011, 14:15 PM
Xenon far : Işık dağılımının homojen ve kesilme çizgisinin keskin olması için mercekli elipsoidal projektörler (Bkz. : Far yapısı - Dizayn) kullanılır. Az da olsa reflektör tabanlı xenon far kullanan üreticiler de bulunmaktadır.

Çok güçlü bilgisayar ve özel yazılımlarla dizayn edilen projektör, gün ışığına yakın renkte ışık verebilen xenon ampulün optiğinden yasal düzenlemelerle belirlenen ışık dağılımını elde edebilmek için optimize edilir.

Günümüzde sayısı gittikçe azalan sadece kısa far olarak kullanılan tek işlevli xenon farlarda (xenon ampulün uzun ısınma süresi nedeni ile) ayrıca halojen uzun far reflektörü ve ampulü kullanılmaktadır.

Bi-xenon far : Çift işlevi olan bu far, hem kısa hem de uzun far ışığını aynı elipsoidal projektörden üretebilmektedir.

Yasal düzenlemelere uygun kısa ve uzun far ışık dağılımının elde edilebilmesi için projektör yüzeyinde performansa yönelik iyileştirmeler yapılmış ve daha büyük çapta mercek kullanılmıştır.

Elipsodial projektör ile mercek arasında bulunan hareketli siper küçük bir motor ile yukarı-aşağı hareket ettirilerek ışık dağılımı değiştirilir, kısa+uzun far geçişi sağlanır. Elektromotor ve siper en az 50.000 defa sorunsuz çalışabilecek yapıda üretilmektedir.

Gelişen teknoloji sayesinde ateşleyici entegre edilmiş xenon ampul ve balast kullanılan bi-xenon farlar çok daha kısa sürede tam performans gösterebilmektedir. Far dizaynına veya üreticinin tercihine göre uzun far yakıldığında veya sellektör yapıldığında ek olarak halojen uzun farlar da bi-xenon ile birlikte çalışabilmektedir.

Xenon ampul : Ampulün içine özel bazı metalik gazlar doldurulmuştur. İçinde bulunan iki elektrotun arasında sıçrayan ark ile ışık elde edilir.

Halojen ampullerden 5 kat fazla (~3000 saat) ömüre sahip olan xenon ampulü, halojen ampullerden 2,5 kat fazla (~3200 lümen) ışık verebilmektedir.

İlk çalışma gerilimi yaklaşık 23.000 volt olan ampulün tam performansına ulaşabilmesi için bir kaç sn. ısınması gerekmektedir.

Geliştirilen D1, D3 serisi xenon ampullerde 1000 volt ile çalışan ateşleyici entegre edilmiştir. Ateşleyici en az 100.000 defa sorunsuz çalışabilecek yapıda üretilmekte, balastı koruyan özel devresi ve yüksek gerilimi içinde barındıran yapısıyla güvenliği artırmakta, kapasitör kullanımı ile ampul daha kısa sürede tam performans göstermektedir.

Çevre dostu D3 ve D4 serisi ampuller ise civa kullanılmadan üretilmektedir. D1, D2, D3 ve D4 serisi ampuller değişen güç gereksinimleri ve soket yapıları nedeniyle özel balastlarıyla kullanılabilirler.

Xenon farlı araçlarda genellikle OEM üreticilerinin 4150 K civarında renk ısısına sahip aşağıdaki standart xenon ampulleri kullanılmaktadır.

Balast : Xenon ampulün elektriksel gücünü sağlar.

Hava koşullarına ve -40°C ile +105°C arası ortam ısısına dayanıklıdır. Entegre koruyucu devreler içeren kaliteli balastların 3000 saat kadar ömrü vardır.

D2 serisi xenon ampullerle kullanılan 3. jenerasyon balastlarda entegre edilmiş ateşleyici ampulün ısınma gerilimini sağlar. Geliştirilen 4. ve 5. jenerasyon balastlarda entegre ateşleyici bulunmamaktadır. D1 ve D3 serisi ampullerde ateşleyicinin entegre edilmesi sayesinde kabloyla aktarılan gerilim 1000 volta kadar düşürülmüş, balast boyutunun küçültülmesi de mümkün olmuştur.

Dinamik seviye ayarlama sistemi : Aracın ani hızlanması, yavaşlaması ya da yük durumuna göre farların yüksekliğinin ayarlanmasını sağlayan bu sistemle karşıdan gelen trafiğin ışıktan rahatsız olması engellenmiştir.

Xenon far bulunan otomobillerde dinamik seviye ayarlama sistemi bulunması 1998 yılında zorunlu hale getirilmiştir.

Seviye sensörü : Otomobilin ön ve arka akslarında bulunan sensörler aracın eğimindeki değişiklikleri algılar ve değişimleri kontrol ünitesine aktarırlar. Kontrol ünitesi topladığı bu bilgilerin doğrultusunda seviye motorunu yönetir.

Seviye motoru : Farın yükseklik seviyesinin ayarlanması için farın arkasına monte edilmiş küçük elektromotorlar kullanılır ve kontrol ünitesi tarafından yönetilir.

Motorun piminin ileri-geri hareketi ile far içindeki projektör aşağı-yukarı yönlendirilmektedir. Bu motorlar ani fren ya da hızlanmalarda ışığın yükseklik seviyesinin bozulmaması için çok hızlı tepki verebilmektedir.

Halojen ve xenon farların geometrileri birbirinden çok farklıdır. Xenon kit veya xenon ampul takılarak sadece ışık kaynağı değiştirildiğinde optik dizayndan kaynaklanan uyuşmazlıklar oluştuğundan, aşırı parlak veya düzensiz ışık dağılımı yüzünden önde giden sürücü veya karşıdan gelen sürücüler zor durumda kalmaktadırlar.

Bilinçli bir yöntemle farınızı xenona kaliteli bir şekilde dönüştürmek istiyorsanız bu modifiye kolay ve ucuz olmayacaktır.

Önce otomobilinizdeki far tipini belirleyin. Bundan yola çıkarak otomobilinizin orjinal veya 3. parti xenon farının bulunup bulunmadığını araştırın. Aracınızın orjinal (oem)xenon far seçeneği varsa öncelikle bunu uygulamaya çalışın, projektör montajının zorlukları, kitlerle ilgili yaşanan kalite ve dağılım problemleri yerine orjinal xenon fara ödediğiniz yüksek bedelin karşılığını mutlaka alırsınız.

Far tipinin belirlenmesi : Kullandığınız far tipi yapacağınız xenon modifikasyonunun yönünü belirler.

Parabolic (desenli camlı) : Çoğunlukla çift filamanlı (kısa+uzun) H4 ampul kullanan bu eski tip farlarda yine aynı işlevin sağlıklı olarak kullanılabilmesi gerekir.

Bu tip farları xenon'a dönüştürmeye çalıştığınızda uzun far ve sellektör özelliğini kaybedebilirsiniz, ayrıca ışık dağılımı da düzensizleşir.

Bu farlar için satılmakta olan H4/Hylo/Bi-xenon kitler, kısa+uzun far işlevini ileri-geri hareket edebilen ampul ile sağlamakta ancak yine de çok başarılı sonuçlar vermemektedir.

Otomobilinize uygun orjinal veya 3. parti free form (şeffaf camlı) ya da elipsoidal (mercekli) far ürünü varsa öncelikle bunu kullanarak xenon'a dönüştürmeniz çok daha kaliteli sonuçlar verecektir.

Free form (şeffaf camlı) tek reflektörlü : Çoğunlukla çift filamanlı (kısa+uzun) H4 ampul kullanan bu farlarda yine aynı işlevin sağlıklı olarak kullanılabilmesi gerekir.

Bu tip farları xenon'a dönüştürmeye çalıştığınızda uzun far ve sellektör özelliğini kaybedebilirsiniz, ayrıca ışık dağılımı da düzensizleşir.

Bu farlar için satılmakta olan H4/Hylo/Bi-xenon kitler, kısa+uzun far işlevini ileri-geri hareket edebilen ampul ya da eklenen ikinci bir ampul ile sağlamakta ancak yine de çok başarılı sonuçlar vermemektedir.

Otomobilinize uygun orjinal veya 3. parti çift reflektörlü free form (şeffaf camlı) ya da elipsoidal (mercekli) far ürünü varsa öncelikle bunu kullanarak xenon'a dönüştürmeniz çok daha kaliteli sonuçlar verecektir.

Free form (şeffaf camlı) çift reflektörlü : Bu tip farlar xenon'a dönüştürülmeye çalışıldığında aşırı parlaklık, göz kamaşması, düzensiz ışık dağılımı gibi sorunlar ciddi boyutlarda oluşmaktadır.

Elipsoidal (mercekli) : Bu tip farlar xenon'a dönüştürülmeye çalışıldığında mercekli olması nedeniyle aşırı parlaklık, göz kamaşması, düzensiz ışık dağılımı gibi sorunlar ciddi boyutlarda oluşmamaktadır.

Gelelim Yöntemlere:

Yöntem #1 Orjinal Xenon farın kullanılması

Uygulama şekli Otomobil üreticisinin ürettiği orjinal xenon far, far yıkama tesisatı, seviye sensörleri (otomatik yükseklik seviyesi ayarı için) monte edilir.
Otomobilin mevcut elektrik bağlantıları ve soketleri, seviye ayarlama motorları uyumlu olmayabileceğinden bunları uyarlamak veya iptal etmek gerekebilir.

Avantajları Orjinal parça kalitesini taşıması.
Elektrik bağlantılarının daha kaliteli olması.
Garantili olması.
Otomatik yükseklik seviye kontrolünün olması.
Far yıkama tesisatının olması.
Düzgün ışık dağılımı ile iyi bir aydınlatma sağlayıp, karşıdan gelen trafiği rahatsız etmemesi.

Dezavantajları Her otomobil modeli için yok.
Sonradan entegre etmek zor.
Pahalı.

Maliyeti AFL, bi-Xenon gibi işlevlerine göre fiyat 3000 TL.'na kadar çıkabilir. Yetkili servisinizden öğrenebilirsiniz.

Yöntem #2 3. parti üretimi Xenon farın kullanılması

Uygulama şekli 3. parti firmaların ürettiği aftermarket xenon far monte edilir. Otomobilin mevcut elektrik bağlantıları ve soketleri, seviye ayarlama motorları uyumlu olmayabileceğinden bunları uyarlamak veya iptal etmek gerekebilir.

Avantajları Düzgün ışık dağılımı ile mükemmel aydınlatma sağlayıp, karşıdan gelen trafiği rahatsız etmemesi.

Dezavantajları Sınırlı sayıda otomobil markası için bulunabiliyor.
Pahalı.
Angel eye entegre edilmiş birçok ürün uzakdoğu üretimi olduğundan optik kalitesi düşük ve halojen elipsoidal mercekler kullanılıyor, dolayısıyla orjinal xenon projektörünün performansını ve ışık dağılımını sağlayamıyor.
Otomatik seviye ayarı ve far yıkama tesisatı içermeyebiliyor.
ECU üzerinden akım kontrolü olan araçlarda uyarı ışığı yanabilir.

Maliyeti 1000 - 2000 TL. arasında değişebilir. Xenon ampul, balast gibi parçaları ayrıca satın almak gerekebilir.

Örnekler

Yöntem #3 Xenon projektör monte edilmesi

Uygulama şekli

Xenon fardan sökülmüş mercekli projektör, balast, röle ve sigortalı kablo kullanılır.
Asıl uygulamadan önce çıkma far üzerinde denenmesi daha garantili bir yöntemdir. Farın boyutları, reflektörün dizaynı gibi etmenler, kullanmanız gereken projektörü ve montaj stilinizi değiştirecektir.
Isıtılarak açılan orjinal farın reflektörü arkadan kesilerek projektör ayakla ya da yapıştırılarak sabitlenir.
Kısa far devresinden (veya araya eklenen röleden) balasta elektrik alınarak bağlantılar tamamlanır.
Farın ve diğer parçaların hava koşullarından izole edilmesine ve yukarı-aşağı, sağ-sol seviyelerinin düzgün kalmasına dikkat etmek gerekir.

Avantajları Hassas ayarlandığında düzgün ışık dağılımı ile iyi bir aydınlatma sağlayıp, karşıdan gelen trafiği rahatsız etmemesi.
Orjinal Xenon farı bulunmayan otomobiller için en kaliteli sonucu verebilmesi.


Dezavantajları Monte edilmesi ve seviye ayarlaması zor. Zaman, teknik bilgi ve elbecerisi istiyor.
ECU üzerinden akım kontrolü olan araçlarda uyarı ışığı yanabilir.

Parçalar 1 çift Xenon projektör
1 çift balast
1 çift Xenon ampul
1 çift röle ve sigortalı kablo

Maliyeti 500 - 800 TL. arasında.


Yöntem #4 Xenon dönüşüm kiti monte edilmesi


Uygulama şekli Far soketine (H7/H1 vb.) göre üretilmiş tüm parçaları içeren kit monte edilir.
Kısa far devresinden (veya araya eklenen röleden) balasta elektrik alınarak bağlantılar tamamlanır.
Farın ve diğer parçaların hava koşullarından izole edilmesine ve yukarı-aşağı, sağ-sol seviyelerinin düzgün kalmasına dikkat etmek gerekir.

Avantajları Montajı ve geri dönüşü kolay.

Dezavantajları Düzgün olmayan aşırı fazla ışık dağılımı nedeni ile karşıdan gelen trafiği rahatsız etmesi.
Ucuza bulunabilen çoğu kitin kalite ve performansının düşük olması.
ECU üzerinden akım kontrolü olan araçlarda uyarı ışığı yanabilir.


Parçalar Kit içeriği :
1 çift soketi değiştirilmiş Xenon ampul
1 çift balast
1 çift röle ve sigortalı kablo


Maliyeti 150 - 750 TL. civarında.

Yöntem #5 Xenon ampulü ve balastı takılması

Uygulama şekli Xenon ampul direkt olarak halojen ampul (H7/H1 vb.) soketine takılır. Xenon ve halojen ampulün tırnakları birbirine uymayacağından ara adaptörler kullanarak takmak ya da ampul/soket tırnaklarında değişiklikler yaparak uydurmak gerekecektir.
Xenon ampul reflektörde halojen ampul ile aynı olan mesafede konumlandırılmalıdır aksi takdirde odak yakalanamayacağından ışık dağılımı bozulur.
Xenon ampulun ucundaki tel ile ampul şapkası arasında en az 0.5 cm. boşluk kalmalı, bu şapka asla çıkarılmamalıdır, aksi takdirde ışık dağılımı bozulur.
Kısa far devresinden (veya araya eklenen röleden) balasta elektrik alınarak bağlantılar tamamlanır.
Farın ve diğer parçaların hava koşullarından izole edilmesine ve yukarı-aşağı, sağ-sol seviyelerinin düzgün kalmasına dikkat etmek gerekir.

Avantajları Ucuz

Dezavantajları Düzgün olmayan aşırı fazla ışık dağılımı nedeni ile karşıdan gelen trafiği rahatsız etmesi.
Odak uzaklığı iyi ayarlanmamışsa ışık dağılımı iyice kötüleşebiliyor.
Far soketinde değişiklikler yapılmışsa geri dönüşü zor olabiliyor.
ECU üzerinden akım kontrolü olan araçlarda uyarı ışığı yanabilir.

Maliyeti Yeni ya da kullanılmış olma durumuna göre, 300 - 600 YTL. civarında.

Parçalar 1 çift Xenon ampul
1 çift balast
1 çift röle ve sigortalı kablo