PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağmurlu Havalarda Araç Sürüşü


mustafat
19-08-2011, 11:59 AM
Türkiye yağış kuşağında olan bir ülke. Yılın yarısını yağışlı geçiren bir ülkede yağmurlu havalarda sürücülerin çok dikkat etmesi gereken hayati noktalar var. Peki bunlar neler?

[Only Registered Users Can See Links]

-Sollama esnasında aracın silecekleri en yüksek hızında çalıştırılmalıdır.

-Kısa farlar devamlı açık tutulmalıdır.
-Yoğun yağışlı ve çamurlu yollarda ön, arka farlar, stoplar, sinyaller ve fren lambaları belli aralıklarla silinmelidir.

-Su birikintilerine girildikten sonra ıslanan fren balatalarını kurutmak için kısa bir süre frene hafifçe basılmalıdır.
-Araca binmeden önce ıslanan ayakkabıların acil bir durumda fren pedalından kaymasını engellemek için bir bezle taban kısmı silinmelidir.

-Yağmurlu havalarda gaza gereğinden fazla basmak, sert bir şekilde frene basmak, ani bir şekilde direksiyonu çevirmek ve debriyajdan ayağın hızlıca çekilmesi kayma hareketini daha kolay başlatacağından bu hareketlerden özellikle kaçınılmalıdır.

-Yağmurun ilk yağdığı an yol yüzeyinde birikmiş olan toz ve yağlar yolu daha da kayganlaştıracağı için bu dakikalarda hız yavaşlatılmalı ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır.

-Sağanak yağmur esnasında oluşan su birikintilerine girerken aquaplaning (su yastığı üstünde kayma) olayı oluşur. Bu durumlarda direksiyon sıkıca tutulmalı ve hız kesmek için ayak gazdan çekilmeli, frene çok yavaş basılmalı (eğer ABS varsa sonuna kadar basılmalıdır) ve ani haraketlerden kaçınılmalıdır.
-Özellikle lastiklerinizin dış derinliği 3 mm’den az ise öndeki aracın lastik izleri takip edilerek kayma riski azaltılabilir.

Bu önlemler sizin alabileceğiniz türden. Yağışlı havalarda bir sürprizle karşılaşmamak için her zaman otomobilinizin bakımını yaptırmayı unutmayın.
"Yağışlı havalarda lastiklerin tutunma özelliği azalıp, fren mesafesi uzayacağından hız düşürülmeli, takip mesafesi uzun tutulmalıdır. Su birikintilerine girildiğinde direksiyon sıkıca ve düz tutulmalıdır. Ani frenler yapılmamalı kaymalara neden olabilir. Islak yolda önde giden aracın izinden gidildiğinde daha iyi bir yol tutuşu sağlanacağından aracın kayma riski azalacaktır. Yağışlı havalarda camlar bir iki parmaktan fazla açılmamalıdır."

Yağışlı havalarda yayalara karşı daha duyarlı olmalıyız. Sürücüler yağmurlu havalarda daha yavaş seyretmeleri, hızını azaltarak yayaların üzerine su sıçratmamalıyız.
Yağışlı havalarda sürat yaparak yol üzerinde biriken yağmur suyunu yayalara sıçratan sürücülere 61 lira para cezası verileceğini, ehliyetinden de 10 puan kesileceğini UNUTMAYALIM.